PARGA

PARGA

Xhevahiri i Jonit

PUSHIMET N PAR PARGA

Një përvojë unike që ia vlen të shijohet

E DI PARGA

Shikoni video

Disa fjalë për Pargën

Parga është një qytet bregdetar i vendosur në pjesën veriperëndimore të prefekturës së Prevezës në ish provincën e Margaritit. Shtë ndërtuar në mënyrë amfiteatrike në kodrën Pezovolos në një lartësi prej 139 m dhe në brigjet e detit Jon. Ka një popullsi prej 2,415 banorë. Isshtë një vend historik i komunës së Pargës ndërsa njësia komunale e Pargës ka një popullsi prej 3,904 banorë (Regjistrimi i popullsisë 2011). Selia e komunës është Kanallaki, por Parga është një qendër ekonomike, tregtare dhe turistike e zonës. Komunitetet lokale të Agia, Anthousa, Livadari i përkasin komunitetit komunal. Komuna e Pargës i përket prefekturës së Prevezës, megjithëse është e mbyllur territorialisht nga prefektura e Thesprotisë dhe ndodhet në jugperëndim të Epirit, pranë lumit Acheron. Parga është rreth 68 km nga Preveza dhe 40 km nga Igumenica dhe përballet me ishujt piktoresk të Paxos dhe Antipaxos. Parga nga vitet 1950 ishte selia e Gjykatës së Magjistraturës, zyra e taksave, Pylltaria, Dogana, Zyra Bujqësore me një shkollë gjysmë të mesme dhe shkolla fillore. Ishte madje një nofkë për shumë kisha të saj. Qyteti mban fortifikimin e tij ndërsa në anën e tij të djathtë, ngrihet kështjella mesjetare e Pargës me shumë ndërtesa brenda saj, të cilat mbronin anën jugperëndimore të qytetit. Në të kaluarën, Parga ishte i njohur gjithashtu për agrumet e imëta të prodhuara në zonën përreth, të ashtuquajturat "agrumet hebraike", të cilat eksportoheshin në Evropë dhe Amerikë.

Sot Parga është vendpushimi turistik më i ngarkuar në zonë. Pranë janë plazhet e Kryoneri, Piso Kryoneri (brenda vendbanimit të Parga), Valtos dhe Sarakiniko në perëndim, Lichnos dhe Ai Giannakis në lindje. Pikërisht përballë qytetit ndodhet ishulli piktoresk i Panagia-s në të cilin është ndërtuar një kishë, si dhe ndërtesat mesjetare veneciane dhe franceze. Destinationshtë destinacioni turistik më i popullarizuar i Epirit. Isshtë ndërtuar në periferi të kalasë së Venedikut dhe ndikohet qartë nga arkitektura Jon. Parga gjatë muajve të verës lidhet çdo ditë me traget me Paxos dhe Antipaxos. Isshtë gjithashtu e lidhur me Ammoudia, Korfuzin dhe Lefkada. Rreth pesëmbëdhjetë kilometra nga Parga është monumenti më i rëndësishëm antik i zonës. Ky është nekromancori më i rëndësishëm i antikitetit, Nekromanceri i Acheron. Grekët e lashtë besonin se burimet e lumit Acheron ishin Portat e nëntokës.

Gëzoni pushimet tuaja në Parga me një rezervim në Pargadise